Bugun...


Öğretmenler EBA İçin İçerik üretecek
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ”EBA'nın özellikle ikinci versiyonuyla etkileşimli bir alan oluşturduk. öğretmenlerimize eğitimlerimizde, sadece bunu nasıl kullanacaklarını anlatmıyoruz. Aynı zamanda üretici olarak da buraya nasıl katkıda bulunabileceklerini gösteriyoruz. Öğretmenler EBA’ya içerik üretecek” dedi.

Öğretmenler EBA İçin İçerik üretecek

Avcı, Sabancı Öğretmenevi'nde düzenlenen Yeni Eğitim Bilişim Ağı (EBA) tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, projenin daha önce bir deneme olarak başladığını belirterek, bunun ikinci versiyon olduğunu söyledi.

Bu kapsamda projenin başlangıç girişinin 212 bin olduğunu, şu an bu rakamın 8 milyona ulaştığını anlatan Avcı, projeyle ilgili rakamların her an değiştiğini dile getirdi.
Bakan Avcı, EBA'nın özellikle ikinci versiyonuyla etkileşimli bir alan oluşturduğunu belirterek, şöyle konuştu:"Biz öğretmenlerimize eğitimlerimizde, sadece bunu nasıl kullanacaklarını anlatmıyoruz. Aynı zamanda üretici olarak da buraya nasıl katkıda bulunabileceklerini gösteriyoruz. Öğretmenlerimiz önce buna amatörce başladı. EBA'ya girdiler, oradaki malzemeyi gördüler, 'bunu biz de yapabiliriz' diye düşündü birçok öğretmenimiz ve kendi derslerinden amatör kameralarla birtakım üretimler yaptılar. Sonra buraya yüklediler. Biz öğretmenlerimizdeki bu merakı, potansiyeli görünce dedik ki 'biz o zaman öğretmenlerimize daha profesyonel imkanlar hazırlayalım'. Bu amaçla Türkiye genelinde 12 merkezde, 13 stüdyo kuruyoruz. Öğretmenlerimizin profesyonel koşullarda üretim yapabilecekleri yerler hazırlıyoruz. Sadece altyapıyı da sunmuyoruz, buralarda içerik üretme tekniklerine dair eğitimler de veriyoruz. Buradan olağanüstü bir patlama bekliyoruz."

"EBA çok kışkırtıcı bir proje"

Nabi Avcı, geçen hafta KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst'ün yaptığı ziyarette KKTC'ye de bir stüdyo açmalarını istediğini anlatarak, "Dolayısıyla 13 merkezde 14 stüdyo açacağız. Nitekim iki ay önce de Mersin'de bini aşkın öğretmenimize bu tür eğitim de verdik. Dolayısıyla bu çok kışkırtıcı bir proje. Öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi yeni üretimler ve icatlar çıkarmaya kışkırtan bir proje. Biz de tam da öyle olmasını istiyoruz. Öyle olması için de iyi bir platform oluşturduğumuzu düşünüyoruz" dedi.

Türklerin yaptığı güzel işleri söylemekte, tadını çıkarmakta biraz tutuk davrandığını dile getiren Avcı, şöyle devam etti:"Oysa çok önemli, çok değerli işler de yapıyoruz. EBA bunlardan biri. Bu, bizim milletçe gerçekleştirdiğimiz bir proje. Bu, dünyanın en büyük eğitim portalı. Dünyada ikinci değil, birinci portal. İçerik olarak öyle bir katsayıyla genişliyor ki inşallah kimse de buna yetişemeyecek. Bununla ilgili yurtdışından talepler gelmeye şimdiden başladı. Dolayısıyla biz aynı zamanda bu projenin devamında bir içerik ihracatçısı da olacağız. Önü çok açık bir proje. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin çok yararına olacak bir proje."

"MEB'e yönelik karalama kampanyası yürütülüyor"

Projeyi bugüne kadar yeterince tanıtamadıklarını gördükleri için bu toplantıyı düzenlediklerini dile getiren Avcı, "Bir de açıkça konuşmak gerekirse ki gerekir, Milli Eğitim Bakanlığı'na yönelik olarak özellikle dershanelerin dönüşüm sürecine başladığımızdan beri çok sistematik bir dezenformasyon ve karalama kampanyası yürütülüyor" dedi.
Milli Eğitim Bakanı Avcı, her yaptıkları yenilik ve düzenlemenin klişe cümlelerle eleştirildiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Eleştirilmiyor, daha doğrusu karalanmak isteniyor. Özellikle son 15 günden beri yardımcı ders kitapları piyasasına vurduğumuz darbe nedeniyle, daha doğrusu bandrolsüz piyasayı sömüren, bandrolsüz yayınlar yayınlayan bir tezgaha, EBA üzerinden ciddi bir darbe vurduğumuz için 'Fatih Projesi çöktü' türünden haberler çoğaldı. Nasıl bir ilişki var. Şöyle bir ilişki var. Biz aslında dershanelerin dönüşüm sürecinde okul müfredatında yaptığımız düzenlemelerle, öğrencilerin okul dışı olan kurumlara ihtiyacını, sanal ihtiyacını ortadan kaldırmak için tedbirlerimizi aldık. Sınavlarımızı okul merkezli hale getirdi. Sınavlarda sorulan bütün sorular artık dershanede öğrenilmiş ancak ve dershanede öğrenilebilecek tekniklerle çözülebilir nitelikte sorular olmaktan çıkartıldı ve okula giden, dersini izleyen, sınıftakini bilen öğrencinin yapabileceği sorulara doğru evrildi. Bu tabii yardımcı ders kitaplarına olan ihtiyacı da ortadan kaldırdı. Çünkü yardımcı ders kitabı dediğimiz o düzen de dershane düzeninin bir parçasıydı."

"EBA birilerinin ciddi manada tezgahını bozdu"

Bakan Avcı, buna rağmen okul dışından birtakım destek almak isteyenler için iki büyük proje başlattıklarını belirterek, "Biri okullarda verdiğimiz ücretsiz takviye kursları. Okullarımızın yüzde 95'inde her öğrenciye, her dersten takviye kursu açtık. Geçen yıl ilk uygulama olarak başladığımızda 2 milyon 600 bin öğrenci ders aldı. 112 bin öğretmen de ders verdi" dedi.

Bu yıl da takviye kursları için 4 milyon 300 bin öğrencinin başvurduğunu belirten Avcı, konuşmasını şöyle tamamladı:"Sadece matematik, fizik, kimya dersi değil, kültür, sanat, beden eğitim derslerinde de 10 öğrenci bir araya geldiği zaman ücretsiz olarak biz bu kursları açıyoruz. Dolayısıyla bir de EBA'da her türlü yardımcı eğitim materyali fazlasıyla var. Bütün bunlar tabii birilerinin ciddi manada tezgahını bozdu. O yüzden Milli Eğitim Bakanlığı'na yönelik sistematik bir kampanya yürüyor. Dezenformasyon, karalamaların arkasında bu var. "

Bakan Avcı, konuşmasının sonunda şair Turgut Uyar'ın ‘Sibernetik’ şiirinden dizeler okudu.

"1 milyon 437 bin 800 tablet dağıtıldı"

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş de projeyle ilgili yaptığı sunumda, Fatih Projesinin tamamının tablet üzerine kurulu olmadığını, projenin içerisinde başka bileşenlerin de bulunduğunu söyledi.

Bu bileşenlerden birinin de EBA olduğunu anlatan Ateş, Fatih Projesi kapsamında bugüne kadar, 55 bin okulda, 455 bin dersliğe 768 bin uç ekleme çalışmaların tamamlandığını, 400 bin uç için de ihale yapılacağını bildirdi.

Bu çalışma olmadan okullara gönderilecek içeriklerin de bir anlam taşımayacağını söyleyen Ateş, "Bu çalışmaların da kısa bir sürede tamamlanamayacağını vurgulamak isterim. 'Fatih Projesi gecikti' gibi algıların da nedeni alandaki bu tip çalışmaların yoğunlukla devam ediyor olması. Alt yapısı tamamlanan 455 bin derslik aynı zamanda alt yapısı tamamlanıp geniş bant internete geçirdiğimiz derslikler" diye konuştu.

Cuma günü itibarıyla 304 bin 435 bin dersliğe etkileşimli tahta takıldığını belirten Ateş, bütün liselerdeki 190 bin 185 derslikte etkileşimli tahtanın bulunduğunu bildirdi.

Ateş, "Şu ana kadar, bir milyon 437 bin 800 tablet bilgisayar seti öğrencilerimize ulaştı. 2016'dan itibaren alt yapı tamamlandığı ve etkileşimli tahtaları takıldığı için tablet bilgisayar dağıtabileceğimiz derslik sayısı çoğalmış durumda. Bundan sonra her yıl 2 milyon 650 bin tablet bilgisayar, dağıtabilecek duruma geleceğiz" dedi.

EBA kapsamında 9 Kasım'da yaklaşık 50 milyonluk içerik alımı ihalesi gerçekleştirileceğini kaydeden Dinçer, Türkiye'nin içerik ihraç eden bir ülke konumuna getirilmesini arzu ettiklerini belirtti.
Bu haber 1486 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI