2. İL İÇİ VE 2. İL DIŞI ATAMA OLACAK MI?

2016 İl içi ve il dışı tayin döneminde ataması gerçekleşmeyen öğretmenler, sıraların ikinci kez çalıştırılıp çalıştırılmayacağını merak etmektedirler. Sitemize mail yolu ile ulaşan öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sıraları tekrar çalıştırılmasını talep etmektedirler.

2. İL İÇİ VE 2. İL DIŞI ATAMA OLACAK MI?
27 Haziran 2016 - 19:51 - Güncelleme: 25 Ağustos 2016 - 19:12

Son Dakika: 2. İl dışı atama resmi duyurusu yapıldı! TIKLAYIN

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, geçtiğimiz günlerde öğretmenlerin il içi tayin sonuçlarının açıklanmasının ardından, bu gün de iller arası tayin sonuçları açıklandı. Tayini çıkan tüm öğretmenlerimize yeni görev yerlerinin Kamubiz.com olarak hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Ancak yer değişikliği gerçekleşmeyen, tayin beklentisi içerisindeki diğer öğretmenlerimize de, sıraların ikinci kez çalıştırılma olanağının mümkün olduğunu belirtmek istiyoruz.

 

2016 İl içi ve il dışı tayin döneminde ataması gerçekleşmeyen öğretmenler, sıraların ikinci kez çalıştırılıp çalıştırılmayacağını merak etmektedirler. Sitemize mail yolu ile ulaşan öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sıraları tekrar çalıştırılmasını talep etmektedirler.

Bakanlığın geçmiş yıllardaki uygulamalarına bakarak, sıraların ikinci kez çalıştırılabileceğini öngörebiliriz. Çünkü:

1-      İl içi atamalardan sonra yapılan il dışı atamalar ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemleri sonrası  okul ve kurumlarda norm boşluğu gerçekleşecektir. Değim yerindeyse taşlar yerinden oynayacaktır,

 

2-      Taşların yerinden oynaması bu kadarla da kalmayacak, Ağustos ayında mazeret tayini döneminde de devam edecektir. Öğretmenlerin Ağustos ayında eş, eğitim ve diğer nedenlerle mazeret tayini isteyecek olması taşları yeniden yerinden oynatacak, yeni boş kadrolara neden olacaktır,

 

3-      Oluşan boş kadro sayısı, temmuz ayından sonra, emeklilik işlemlerinin bitmesi ile daha da artacaktır,

 

 

4-      Ayrıca yönetici görevlendirme takvimine göre, yapılacak müdür ve müdür yardımcısı görevlendirmeleri okul ve kurumlarda yeni öğretmen ihtiyacı meydana getirecektir,

 

5-      Norm kadro fazlası öğretmen varlığı,

 

6-      İstisnai olarak bu sene, Ağustos ayında ilk atama yolu ile öğretmen atamalarının gerçekleştirilmeyecek olması, sıraların ikinci kez çalıştırılması için belki de en önemli gerekçe olacaktır.

 

Sonuç olarak, Milli Eğitim Bakanlığının geçmiş yıllardaki uygulamalarına baktığımızda ve yukarıdaki gerekçeleri göz önünde bulundurduğumuzda, 2016 Ağustos ayı içerisinde il içi sıraların ikinci kez çalıştırılmasını mümkündür diyebiliriz.

 

Kamubiz.com Özel Haber

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Şahin Hoca
  2 yıl önce
  Yer değiştirmelerin tümü eş durumuna uyacak şekilde, açık olan yerler gösterilmiyor, il mem lerin yetkisine bırakılmış. Bu durumda eşi çalışmayan meslekdaşlarımız olduğu yerde emekli olmak zorunda sanki. İnsanlar mutlu olduğu yerde daha iyi hizmet verir, bunu düşünerek 2. il dışı açmak ve mantıklı olarak tüm açık yerleri göstermek gerekir. Eş durumuna saklamak eşi çalışmayanlara büyük haksızlık. Bu durumda olan arkadaşlarımız defalarca yer değiştiriyor, Meb de buna seyirci kalıp yardımcı oluyor. Bence eş durumu 1 kez kullanan bir daha kullanamaması gerekmez mi?
 • selçuk
  3 yıl önce
  neden her yıl aynı şey oluyor açık okullar gösterilmiyor neden açık olan okulların hepsi özür gruplarına saklanıyor herkes sahte raporlarla sahte evliliklerle istediği yere giderken 19 yıldır aynı yerde kaldım gittim .bumu adalet ..sayın bakanımız bir yenilik getirse ikinci il dışı tayinlerde açık olan heryerin gösterildiği bir tayin olsa birşeyler değişse artık.
 • ayşe hoca
  3 yıl önce
  16 yıllık öğretmenim. puanım 250. hala zorunlu hizmet bölgesindeyim. memleketimin ildışında açığı 2 taneydi. oralarda memleketimin en berbat ulaşım ve terörle sorunu olan yerlerdi. ama ne hikmetse 546 ve 498 puanlı bir tayin ataması yapılmış. bu puanların sahibine soruyorum. 20 küsür senelik öğretmensiniz bu puanla burayı nasıl tercih ediyorsunuz. 3 yıldan beri o kadar güzel yerler açıktıki buraya bu puanla kimse tenezzül etmez. çok şeyler dönüyor çoook. dünya bile yavaş kalıyor...
 • muhammet
  3 yıl önce
  ikinci il dışı mutlaka açılmalı hiç bir yerde açık gösterilmedi neden ama neden?
 • Ümit Midilli
  3 yıl önce
  Herşeyden önce YAN ALAN ADI ALTINDA BRANŞ DEĞİŞİMİ YAPILDIĞI DÖNEMDEN BERİ MİNİMUM puanlar yükseldi 18yıllık öğretmenim 204 puanım var atama istediğim yere 740 puanlı öğretmen atanıyor hani adalet sosyal branşı çıkalı 98 ahirette bu izni verenlere hakkımı helal etmeyeceğim 15 YILDIR ATANMAK İÇİN YIRTINIYORUM ama il zaten açmıyor ilçelerin köyleri zorla istiyoruz ama gel görki aday öğretmen atamaları il içinde boşluklar gösteriliyor gelde hakkını helal et !
 • Ankaralı
  3 yıl önce
  Sınıf öğretmenli yerlerinden kıpırdayamıyor.2.il dışı yapılması gerekiyor.