20.000 Atamada MEB'e Aktarılması Gereken Personel

20.000 Atamada MEB'e Aktarılması Gereken Personel

20.000 Atamada MEB'e Aktarılması Gereken Personel
09 Şubat 2017 - 22:52

Memur olmayan 5000 dershane öğretmeni Ekim 2016’da KPSS’siz, ÖABT’siz devlet öğretmeni yapılmıştır.

 

Öğretmen olma koşullarına sahip şehit-gazi yakınlarının kamu kurumlarındaki memur kadroları KPSS’siz, ÖABT’siz hizmet sürelerine bağlı olarak ” kurumlar arası geçişle” devlet öğretmenliğine aktarılmış, böylece bu memurlar asıl işlerine kavuşmuştur.

 

Çoğunluğu öğretmen vasfı taşımayan, genelde verimsiz,  90000’i aşkın ücretli mevsimlik çalışanla okullarda öğrencilerin karşısına işinin tam da ehli olmayan kişilerin öğretmen diye çıkarılması eğitim-öğretim sistemimiz için uygun değildir.

 

15.07.2016 sonrası Olağanüstü Hal döneminde görevden uzaklaştırılan, meslekten atılan, lisansı iptal edilip özelde bile çalışamayacaklar ve malum yapının okullarının öğrencileriyle MEB’e geçmesiyle binlerce öğretmen açığı oluşmuştur.

 

Okullarda tam gün eğitim-öğretime geçilmeye hazırlanılıyor ki bu yeni öğretmen gereksinimi demektir!

 

Tüm bu öğretmen ihtiyacına karşın yetkililerin Milli Eğitim harcamalarında “Bütçe olanaklarının kısıtlı olduğu açıklamaları” arşivlerde kayıtlıdır.

 

Öğretmen açığının biraz olsun kapatılmasında asıl işleri öğretmenlik olan sicilleri temiz KPSS’li kamu personelinin güvenilir seçenek olarak kadrolarının MEB devlet okullarına geçirilmesi yararlı olacaktır. 

 

KPSS ile kazandıkları öğretmenlik dışı kamu personeli görevlerini sürdüren bu memurlar 31.08.2012'de yapılan MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliği ile mağdur olmuşlardır.

 

Öğretmenlik hakkına sahip KPSS'li  kamu personeli şöyle tanımlanabilir:

 

1)  Memuriyet öncesi MEBe bağlı Özel Öğretim Kurumlarında öğretmenlik yaparak asil öğretmen olmuş ya da aday öğretmenlik durumunda kalmış asil memurlar

 

2)  Kamu personeli iken üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirip öğretmenlik yapma hakkına sahip olmuş aday öğretmen olacak asil memurlar.

 

Bu memurların kadrolarının halen çalıştıkları il-ilçelerde MEB Devlet Okullarındaki Öğretmen Kadrolarına Aktarılmaları toplu bir kadro değişimiyle aile birlikleri korunarak yapılmalı 2012'den beri süren mağduriyet artık giderilmelidir.

 

Öğretmenliğe kurumlar arası geçişte kontenjana bağlı bir sıralama veya okul tercihleri söz konusu olacaksa bu kamu personeline kendi aralarında "MEB özel öğretim kurumlarındaki SSKlı öğretmenlik ve öğreticilik süreleri ile memuriyet süresi toplamı" ,"Emekliliğe Esas Toplam Hizmet Süresi"  , "Mezuniyet Tarihi Önceliği" gibi ölçütlere göre işlem yapılabilir.

 

2016-17 Eğitim Öğretim Yılı ikinci döneminde boş geçen ders sayısını biraz olsun azaltmanın optimum yolu budur. 

 

Bütçeye ek mali yük getirmeyecek bu yöntemle öğretmen açığının bir kısmı, devlette idari-iş deneyimi yüksek, halkla ilişkiler yönünde yoğun kazanımlara sahip öğretmenlik yapma hakları bulunan kamu personeliyle masrafsızca,verimli ve güvenilir kişilerle kapatacaktır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Mucahit
  2 yıl önce
  Memur öğretmenler haklarını geri istiyorlar
 • Elif kestek
  2 yıl önce
  Hakkımızı istiyoruz memur öğretmenler MEB e geçsin
 • Serhan kutalp
  2 yıl önce
  Bütçeye ek mali yük getirmeyecek bu yöntemle öğretmen açığının bir kısmı, devlette idari-iş deneyimi yüksek, halkla ilişkiler yönünde yoğun kazanımlara sahip öğretmenlik yapma hakları bulunan kamu personeliyle masrafsızca,verimli ve güvenilir kişilerle kapatacaktır.
 • Serhan
  2 yıl önce
  Yetkililer bizim hakkimiz ki 2012 yilinda gaspedilmisti, gerivermelidir artik. Memur ogretmenler siniflarina donsunler
 • muammer can
  3 yıl önce
  15 yıldır MEB İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde şef olarak görev yapmaktayım. Yıllardır MEB'de çalışan birisi olarak, MEB'in her türlü çalışmasında yer aldım. Büro Yönetimi - İktisat ve ilahiyat mezunu olarak üç üniversite mezunuyum. İlahiyat üzerine formasyonum var. Yıllarca ücretli öğretmenlik te yaptım. Öğretmenliği en layıkıyla yapacağıma inanıyorum. Dolayısıyla bu hakkın bize teslim edilmesi gerekmektedir. Bu konulu dile getirdiğiniz için teşekkür ederim.
 • ÖĞRETMEN ama VHKİ
  3 yıl önce
  Memuriyeti kazanmak zorunda bırakılmadan önce 3 yıldan fazla öğretmenlik yaptım.Öğretmenlikte adaylık sürecini başarıyla geçtim.MEB beni asil öğretmen olarak olarak kabul ediyor.Memurluk kazandım.7 yıldır memurum.Onda da adaylığım kaldırıldı.Hem asil öğretmenim hem asil memurum.Devlet bana maaş ödüyor.Gerçek mesleğim öğretmenliğe devlette kurumlararası geçişle kavuşmak istiyorum.Bu zaten 657'den ve Anayasadan kaynaklı doğal hakkımızdı ama yönetmelikle elimizden alındı.
 • MEMURÖĞRETMEN
  3 yıl önce
  Öğretmenliğe kurumlar arası geçişte kontenjana bağlı bir sıralama veya okul tercihleri söz konusu olacaksa bu kamu personeline kendi aralarında "MEB özel öğretim kurumlarındaki SSKlı öğretmenlik ve öğreticilik süreleri ile memuriyet süresi toplamı" ,"Emekliliğe Esas Toplam Hizmet Süresi" , "Mezuniyet Tarihi Önceliği" gibi ölçütlere göre işlem yapılabilir.
 • mehtap
  3 yıl önce
  Şubat atamasında inanıyoruz ki Kamuda çeşitli ünvanlarda görev yapan Memur Öğretmenlerde yer alacak