20.000 Öğretmen Alınacak!

20.000 Öğretmen Alınacak!

20.000 Öğretmen Alınacak!
13 Kasım 2016 - 18:47

Milli Eğitim Bakanlığı, zorunlu ana sınıfı sistemi için çalışmaya başladı. Masada esnek eğitimi modeli de var yani anasınıfı her okulda her gün olmayabilir. Haftalık 10 saatlik bir program ve gezici öğretmen formülü gündemde. Dezavantajlı bölgelerde konteyner sınıflar da seçenekler arasında. Zorunlu anasınıfı yaşının 54 aya çekilmesi de değerlendiriliyor.

Sistemin Türkiye genelinde uygulanabilmesi için ise 19 bin derslik, 20 binöğretmene ihtiyaç duyuluyor. Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitimin zorunlu olması hususunda düğmeye bastı ve Eylül ayı sonunda 54 ayını dolduran çocukları da kapsayacak şekilde okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirme çalışmalar başlattı.

Öğretmen ihtiyacının karşılanması için ise 3 yıl boyunca yapılacak öğretmen alımlarında anasınıfı öğretmen atamalarına daha fazla kontenjan ayrılması planlanıyor. Tüm bu atamalar ile 20 bin öğretmenin atamasının yapılamaması durumlarında ise ücretli öğretmenlerden yararlanılması planlanıyor.

Ücretli öğretmen alımında 2 yıllık mezunları da değerlendirmeye alınacak. Bununla birlikte doğu ve güneydoğu bölgelerinde oluşan güvenlik zaafları nedeni ile tam gün eğitim yerine haftalık 10 saat esnek ders programı uygulanavilecek. Bu bölgelerde gezici öğretmen formülü de devreye sokulabilecek.

Bina sorunu yaşayan yerlerde ise okullarda okul öncesi eğitimi verilmesini sağlamak amacı ile konteyner sınıflar oluşturulması planlanıyor. Bu kapsamda dezavantajlı bölgelere 336 konteyner gönderilecek.

(Ntv)

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum