5. Sınıflar Hazırlık Sınıfı Olacak! İşte Okutulacak Dersler ve Saatleri!

5. Sınıflar Hazırlık Sınıfı Olacak! İşte Okutulacak Dersler ve Saatleri!

5. Sınıflar Hazırlık Sınıfı Olacak! İşte Okutulacak Dersler ve Saatleri!
25 Mart 2017 - 21:35

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da hükümet olarak önceliklerinin eğitim olmasından dolayı 2002'de eğitime merkezi bütçeden ayrılan payı yüzde 12'den 20'ye çıkardıklarını söyledi.

Milli gelirin yüzde 5,8'ini eğitime ayırdıklarını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Çünkü, eğitime önem verirseniz her şeye önem vermiş olursunuz. Eğitimi ihmal ederseniz her şeyi ihmal etmiş olursunuz. Ancak ayırdığımız kaynaklar gösteriyor ki Türkiye'nin önceliği ve en önemli konusu eğitimdir. Bu kapsamda Başbakanımız önümüzdeki yıllar için bize 3 hedef koydu. Birincisi, okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alacaksınız. Çünkü daha kaliteli bir eğitim vermek istiyoruz. İkincisi, ikili eğitimi kaldıracaksınız. 77 bin ilave derslik yapılması gerekiyor. Niçin? Yine kaliteli eğitim vermek için evlatlarımıza. Bir de yabancı dil sorununu da mutlaka çözebilmemiz lazım. Ortaokul birinci sınıfları hazırlık sınıfı haline getirmek istiyoruz. 20 saatten az olmamak kaydıyla İngilizce dersi veya yabancı dil dersi vermek istiyoruz. Evlatlarımıza bizim aldığımızdan daha iyi eğitim vermek istiyoruz."

Yılmaz, okul öncesi eğitimde de iyi bir noktada olduklarını dile getirerek, "2002'de okul öncesi okul sayısı 11 bin iken 28 bine çıktı. İddiamız şu, her şeyi yaptık demiyoruz ama çok şey yaptık. Geçmişe kıyasla kat kat yaptık. Öğretmen sayısı 18 bindi, şimdi 76 bine çıktı. Öğrenci sayısı 300 bindi şimdi bir milyon 300 bine çıktı. Derslik sayısı 18 binden 70 bine çıktı. Şimdi de buna ilave olarak 42 ilde bu projeyi yapıyoruz. Türkiye inşallah bu alanda hak ettiği yeri alacak ve evlatlarımızı daha başarılı kılacağız." ifadelerini kullandı.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise Kızılay'ın her zaman mağdurların ve ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğunu söyledi.

Eğitimin en önemli misyonları olduğunu aktaran Kınık, "Okulların bahçelerinde çadırlarımızı kuracağız.

Çocuklarımıza ilk yardım setlerimizi vereceğiz. Onları küçük yaştan itibaren yardım gönüllüsü olarak yetiştirmeye çalışacağız." dedi.

Haftada 18 saat İngilizce, 4-6 saat spor kültür dersi verilecek.

İngilizce dersi gramer ağırlıklı olmayacak. İngilizce okuma yazma yüzde 40, dinleme ve konuşma ise yüzde 60 olacak.  

6-8 saat Türkçe dersi verilecek.

6-8 saat Matematik ve Fen dersleri verilecek.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • ekrem sekreter
  2 yıl önce
  matematiksiz geçen koca bir yılın ardından 6.sınıfta çocukları toparlayamazsınız. Yazık olur bir nesile, lütfen bir kez daha düşünün.
 • İbrahim K.
  3 yıl önce
  30 yılı aşan bir süredir İngilizce öğretmenliği yapıyorum.(3 yıl devlet ve 27 yıl özel) Hazırlık sınıfları bir zaman ısrafıdır.Herkes İngilizce bilmek zorunda değil.Bu ükenin çocuklarına yazık edersiniz.Geçmiş yıllarda hem devlette hem özel kurumlarda yapılmış ve denenmiş bir uygulamadır bu.Bir yılda elde edeceğiniz İngilizce seviyesi, İngilizcenin 100 1ini geçmez.5. sınıfta hazırlık koyarak mucizeler beklemin.Oysa bir öğrencinin 1 yıl boyunca matematik,fen,ana dil ve sosyal bilgiler gibi derslerini asıkya almış olacaksınız.Özellikle matematik eğitimine ara vermek sıkıntı yaratır.Sizin göreviniz kendi ana dilinde okuduğunu anlamada 65 ülke içinde 42. olan sıramızı ilk 3e çıkarmaktır.Herkesin de İngilizce bilmesi şart değil.
 • Biri
  3 yıl önce
  Bence bu konuda insanlar zorlanmamalı isteğe bağlı yapılmalı elbette ingilizce ve yabancı dil önemli biz farkında olmadan hayatımızın her noktasında insanların bu konuda gereğinden fazla tepki verdiğini düşünüyorum tabiki bunun zorunlu kılınması hoş değil bu yolla insanlar çocuklarını özel okullara veya kurslara göndermek zorunda klamayacak ancak ileriki yıllarda olan ilgilizce ders saatlerinin bununla dengesiz olması çocukların ingilizceyi konuşmayı öğrenmesi için yetersiz
 • yorumcu74
  3 yıl önce
  Kesinlikle doğru bulmuyorum. Sanki 5. sınıfta okuyacak olan herkes akademik eğitim yolunda ilerleyecekmiş gibi bir akılla eğitim olmaz. Ailesi tarafından desteklenmeyen, okumak istemeyen binlerce öğrenciye zorla İngilizce eğitimi verilmesi abesle iştigal etmektir. Kesinlikle zaman kaybı ve israfı olacaktır. Çocuklarımıza yazık ediyorsunuz. İngilizce öğreteceğinize İngilizlerin ve kahpe Avrupanın ne mal olduğunu öğretin önce. Madem 5. sınıfları gözden çıkardınız, isteyen 4. sınıftan sonra 1 yıl Kur'an kurslarına gidebilsin. Kur'an eğitiminin yolunu açın. Eğitimi kesintisiz olmaktan çıkarın.