Artık Kadrolu Atama Yapılmayacak!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bundan sonra atamalarda bütün öğretmenlerin sözleşmeli olarak alınacağını açıkladı.

Artık Kadrolu Atama Yapılmayacak!
12 Ağustos 2016 - 10:52 - Güncelleme: 12 Ağustos 2016 - 10:58

‘ Kadrolu öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenlerin hakkı, hukuku, ücretleri aynı olacak’ şeklinde açıklama yapan Bakan Yılmaz, bundan sonra tüm öğretmenlerin sözleşmeli olarak atanacağını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Başkent Öğretmenevi’nde yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:

 10 EKİMDE ATAMA: 15 bin sözleşmeli öğretmen atayacağız. 10 Ekim 2016’da atamalar gerçekleştirilecek.

 4 YIL ÇAKILI GÖREV: Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucunda oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere branşlariçin belirlenen kontenjan sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınava davet edilecek. Yapılacak sözleşme gereği öğretmenlerden 4 yıllık çalışma süresini tamamlayarak adaylık sürecinde başarılı olanlar, istemeleri halinde görev yaptıkları okullarda öğretmen kadrolarına atanacak. Bu durumdaki öğretmenler, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak ve bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak.

ARTIK ŞUBAT DÖNEMİNDE: Artık sözleşmeli öğretmenliğe atamalar bundan sonraki süreçte şubat ayında yapılacak.

AYRILAN GERİ DÖNEBİLECEK: Sözlü sınavda, adayın bir konuyu kavrayıp özetleme, muhakeme gücü, iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri dikkate alınarak karar verilecek. Sözlü sınava katılmaya hak kazananlar, sınav komisyonu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilecek. 60 puan ve üstü alanlar başarılı sayılacak. Bu adaylara 20 tercih hakkı verilecek. Doğum ve askerlik sebebiyle sözleşmesi feshedilen öğretmenlerin durumları saklı tutulacak. Bunlar istekleri halinde ayrıldıkları eğitim kurumlarına yeniden dönebilecek.

 LİYAKAT İÇİN YAPIYORUZ: Mülakatı, ehliyet ve liyakattan uzaklaşmak için değil, bizzat liyakatı sağlamak için yapıyoruz. Eğer yazılı sınavı dikkate almadan ‘Sadece mülakatla alıyoruz’ deseydik, burada liyakat yok denebilirdi. Ama biz belli bir seviyede bilgiye sahip olduğunu yazılı sınavlardan öğrendiğimiz kişileri mülakata alarak liyakat ve ehliyetin dışına mı çıkmış oluyoruz?  Bu kimse rahat anlayabiliyor mu, anladığını anlatabiliyor mu, hitabet gücü var mı, ikna kabiliyeti var mı?

 ARADA FARK OLMAYACAK: Kadrolu öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenlerin hakkı, hukuku ve ücretleri arasında hemen hemen hiçbir fark olmayacak. Yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli sayılacak.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum