Bakan Avcı'dan Dershane Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ilk açıklamasını yaptı.

Bakan Avcı'dan Dershane Açıklaması
14 Temmuz 2015 - 16:15

AYM’nin dershanelerin kapatılması yasasının iptaline ilişkin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın ilk açıklamaları şöyle:

MEB’e ulaşmış resmi karar yok. AYM’nin gerekçeli, gerekçesiz, herhangi bir kararı bize ulaşmış değil. Gerekçe ortaya çıkmadan yapılacak yorum spekülasyon olur. Mahkeme gerekçeli kararını açıklasın sonra bu çerçevede MEB olarak ne yapmamız gerektiğini paylaşalım. Bu aşamada öncelikle asıl dikkat etmemiz gereken öğrencilerimiz ve velilerimizdir.

Karar ne olursa olsun, çocuklarımızı, gençlerimizi ortada bırakmayız. Daha önce başlattığımız okullarımızda takviye kurslarımız var. Eylül ayından itibaren kayırları da almaya başlayacağız. Okullardaki takviye kursları devam edecek. Yönetmeliklerimizde ne tür değişiklikler yapacağımızı daha önceden planlamıştık. Gerekçeleri görelim gerekeni yaparız.

Hangi gerekçe ile hangi madde iptal edilmişse onun karşılığında yapılacakları hep birlikte konuşuruz.

Bu kararı beklemiyordum
Bu kararı beklemiyordum. Bu dava bir yılı aşkın süre önce açıldı. Yürütmeyi durdurma talebi de vardı. Mahkeme o tarihte yürütmeyi durdurmayı reddetti. Bir yıl önce yürütmeyi durdurmayı reddettiği bir yasayı hangi gerekçelerle ne değişti de şimdi reddetti. Biz dönüşüm sürecini sektörü ayrıntılı istişare toplantıları yaparak yürüttük.

Bu aşamada asıl dikkat etmemiz gereken öğrenci ve velilerimizdir. Müsterih olsunlar, karar ne olursa olsun çocuklarımızı, gençlerimizi ortada bırakmayız.

Öğrencilerimize okullarda öğretmenlerimiz tarafından takviye kursları verildi geçen yıl. Bu yıl daha da arttırılarak takviye kursları verilmeye devam edilecek. Bu konuyu daha da yaygınlaştırarak devam ettireceğiz. Öğrenci ve velilerin ben nereden takviye kurs alacağım diye bir endişeyi taşımaması gerekir.

İstişare süreci devam edecektir. Yine sektör temsilcileri ile istişareli götürürüz. MEB ile uyumlu çalışan sektör temsilcilerinin endişe etmesine gerek yok.

İptal gerekçesi eğer mevzuatta geçmişte var olan dershane kavramı yasada olmayacağına göre gri bölge oluşturuluyor demektir. Bu düzenleme de MEB’e düşer. Şu anda farklı kanallarda bu konuda söylenenler genel duyumlar üzerinden yapılan spekülasyonlardır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum