Eğitim Fakültesinden Sadece Öğretmen Mezun Olmayacak!

Eğitim fakültesinden sadece öğretmen mezun olmayacak

Eğitim Fakültesinden Sadece Öğretmen Mezun Olmayacak!
12 Şubat 2016 - 18:12

Esra YAZDIÇ DEMİR / GAZETE HABERTÜRK

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2016 yılı bütçe sunuşunu yapan Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı, Güneydoğu’da 400 okula terör saldırısı yapıldığını, bu okullar için 100 milyon TL harcandığını söyledi.

Eğitime ara verilen bölgelerdeki öğrencilerin telafi eğitimlerinin süreceğini belirten Avcı, bu yıl da bütçeden en fazla payın eğitime ayrıldığını, 2002’de 10 milyar lira olan bütçenin 2016’da 100 milyar liraya çıkarıldığını kaydetti.

Okulu ikinci plana atan, öğrenciyi test odaklı bir sürecin içine sokan, velilere maddi külfet getiren dershaneli alternatif eğitim sistemine son verildiğini vurgulayan Avcı özel öğretimin ortaöğretimde payını yüzde 12’ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

PERFORMANS SİSTEMİ

Bakan Avcı, öğrencilerle ilgili sorunların okul düzeyinde çözülmesi için merkezden yerele yetki devri yapacaklarını belirterek “Okulları, akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif performansa göre değerlendirecek, sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacak bir sistem kuracağız. Ortaöğretimde uygulanan okul bazlı bütçe yöntemini temel eğitime de yaygınlaştıracağız” dedi.

Avcı, önümüzdeki dönem öğretmen yetiştirme ve eğitim yönetimi alanlarında da önemli dönüşümleri hayata geçireceklerini söyleyerek, “Eğitim fakültesi mezunlarının öğretmenlik dışındaki alanlarda da istihdamının önünü açmak için diğer fakültelerde çift ana dal veya yan dal yapma imkânı sağlayacağız. Kontenjanları öğretmen ihtiyacına göre belirleyeceğiz” diye konuştu. Bazı illerde öğretmen sürelerinin çok düşük olduğunu belirten Avcı, “Bu illerde daha uzun süre görev yapmayı teşvik edici mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum