Haftalık Ders Saati Artan ve Azalan Branşlar

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı lisedeki birçok dersin haftalık ders saati sayısını değiştirdi.

Haftalık Ders Saati Artan ve Azalan Branşlar
14 Haziran 2017 - 01:49

MEB Haziran ayı Tebliğler Dergisi’nde; Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının aldığı birtakım değişiklikler yer aldı. Dikkat çeken değişikliklerin başında ise lisede birçok dersin haftalık ders saati sayısının değişmesi oldu.

Ortaöğretimde Ders Saati Değişen Branşlar

Talim ve Terbiye Kurulunun haftalık ders saatlerinde yaptığı değişiklikler şu şekilde:

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi haftada bir saat okutulurken yeni çizelgede tüm sınıflara zorunlu olarak haftalık 2 saat şeklinde okutulacak.

9 ve 10. sınıflara haftalık zorunlu olarak 3 saat okutulan Biyoloji dersi yeni çizelgede haftalık 2 saat şeklinde güncellendi.

Felsefe dersi 11. sınıflarda haftalık 2 saat şeklinde zorunlu olarak okutuluyordu. Yeni çizelgede tüm okulların 10. sınıflarında da zorunlu olarak okutulması kararlaştırılmış.

Görsel Sanatlar ya da Müzik dersi haftalık 1 saat olarak tüm liselerde zorunlu olarak okutuluyordu. Yeni çizelgede bu derslerin de haftada 2 saat şeklinde okutulacağı görülüyor.

Bu değişiklilerin yanı sıra öğrencilerin seçebileceği derslerin haftalık ders saatleri de güncellenmiş, aynı zamanda bilişim dersi de “Bilgisayar Bilimi” olarak değiştirilmiş.

Öğretmen Norm Kadroları Değişecek

Yukarıda da belirttiğimiz derslerle ilgili önümüzdeki yıllarda okullardaki norm kadrolarda da değişiklik olacaktır. Örneğin Biyoloji ders saatinin azalmasıyla önümüzdeki yıldan itibaren bazı okullarda Biyoloji Öğretmenlerinin norm fazlası olma durumu var. Aynı zamanda Din Kültürü, Müzik, Resim, Felsefe gibi derslerin öğretmenlerinin haftalık ek ders saati artacağı gibi okulun büyüklüğüne göre ihtiyaç normu da oluşabilecek.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum