İsmet Yılmaz'dan Mülakat Açıklaması!

İsmet Yılmaz'dan Mülakat Açıklaması!

İsmet Yılmaz'dan Mülakat Açıklaması!
29 Haziran 2017 - 11:59

Bakan Yılmaz konuşmasında “Beşeri sermayeniz güçlüyse, ülkeniz güçlüdür” diyen Bakan Yılmaz, “Beşeri sermaye de ancak eğitimle güçlenir. Eğitiminiz ne kadar kaliteliyse ülkeniz de o kadar güçlü demektir. Bu çerçevede öğrencilerimize, evlatlarımıza 21. Yüzyılın gerektirdiği bilgi, beceri, tutum, davranış ve değerleri kazandırmak istiyoruz” dedi.   

Türkiye Cumhuriyeti olarak milli gelirin yüzde 5,8'ini eğitime ayırdıklarını belirten Yılmaz şöyle devam etti:   

“OECD ülkeleri 5,2'sini ayırıyor. Biz onlardan daha çok ayırıyoruz. Bugün 18 milyona yakın öğrenci Milli Eğitim Bakanlığı´nın bünyesinde, 7 milyonun üzerinde de yüksek öğretimde var. Toplamda 25 milyonun üzerinde bir öğrencimiz var. Türkiye´nin yarınını işte bu 25 milyon insan şekillendirecektir. Biz öğrencilerimize daha kaliteli bir eğitim ve öğretimin sunulması, eğitim ortam ve süreçlerinin iyileştirilmesi için çalıyoruz. Bu bizlerin asli vazifesidir. Yine eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak bizim vazifemizdir. 

Normalde her 5 yılda bir müfredatların değiştirilmesi lazım. 51 program hazırlandı. Onayları alındı. Şuanda kitapları hazırlanıyor. Önümüzdeki eğitim – öğretim döneminde 1, 5 ve 9. Sınıflar yeni müfredatla eğitime başlayacaklar. Diğer sınıfların müfredatlarını da gece gündüz demeden çalışarak, bir sonraki eğitim öğretim dönemine yetiştirmek istiyoruz. 2018-19 eğitim döneminde her sınıfta yeni müfredatla eğitime başlamayı hedefliyoruz. Bu müfredatla birlikte artık gelecek nesil bilgi ve teknolojiyi sadece kullanan değil, üreten bir nesil olacak.” 

“SON BİR YILDA EĞİTİMDE ÖNEMLİ YENİLİKLER YAPTIK” 

Ekonomide dünyada ilk 20 ülkenin içinde olmayı eğitim sistemine borçlu olduklarını ifade eden Yılmaz, “Peki niye ilk 10´a giremedik onu da eğitimimize borçluyuz çünkü daha yüksek nitelikli ürünler üretemiyoruz. Niçin eğitimde eksiklikler var. Fakat birçok şeyi başardık. İlk 20 ülkenin arasına girmek başarıdır. Ama dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmek istiyorsak daha çok çalışmamız lazım. Gerçekten milli eğitimde her dönemde çok önemli reformlar hayata geçirildi. Her yenilikte yeni bir kazanım getirdi evlatlarımıza Son bir yılda da gerçekten zorlu bir dönemden geçtik. Önemli yenilikleri de bu dönemde eğitime kazandırdık. Bir yıl içerisinde 20 bin derslik yaptık. Sözleşmeli öğretmen uygulamasını başlattık. 20 bin öğretmenin mülakat yaparak atamasını gerçekleştirdik. 20 bin öğretmenin de mülakatını tamamladık. Önümüzdeki ay atamasını yapacağız. Dershanelerin tek bilim dalında açılabileceğini dair kanuni değişiklik yaptık. Etüt merkezlerini kapattık. Çıraklık eğitim merkezini zorunlu eğitim kapsamına aldık. Çünkü eğer iyi çırak yetiştiremezsiniz o zaman el sanatlarınız esnafınız, küçük sanayiciniz ölür” şeklinde konuştu. 

MÜLAKAT KALDIRILMADI 

Son günlerde bazı internet gazetelerinde çıkan Öğretmenliğe girişteki mülakatların kaldırılmasıyla ilgili de kısa bir açıklama yapan Bakan Yılmaz, “Ben böyle bir açıklama yapmadım. Söz konusu haberlerde iddia edilen mülakatların kaldırılması gerçek dışıdır” dedi. kaynak: İrade

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum