Kimya Öğretmenleri Hak Ettikleri Atamayı İstiyor!

Kimya Öğretmenleri Hak Ettikleri Atamayı İstiyor!
14 Ocak 2016 - 20:26

Ülkemizde bilimin gelişmesi ve ilerlemesi için Kimya bilimine ve eğitimine önem verilmelidir. Sayın Prof.Dr. Aziz SANCAR bu konuda ülkemizde en önemli örnek oldu ve tüm gözlerin bu alana çevrilmesine sebep oldu.

Liselerin zorunlu olması, 10.sınıflarda Kimya dersinin zorunlu olması ve diğer etkilerle Kimya Öğretmeni açığınıda artırmıştır.Binlerce Kimya öğretmeni yüksek puanlarla yıllardır boş beklemektedir.Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretli öğretmenlik sitemi ile ve farklı branş öğretmenlerini kullanarak bu işi götürmeye çalışması,ülkemizin ve milletimizin geleceğine zarar vermektedir.Çünkü eğitim kalitesini düşürmektedir.Dershane sistemini bitirerek,okullardaki eğitim kalitesini iyileştirmek isteyen devlet yetkilileri,liselerdeki boş Kimya Öğretmeni kadrolarına gerektiği kadar atama yapmamaktadır.

ÖSYM en zor soruları Kimya Öğretmenlerine sormaktadır.Buna rağmen Kimya Öğretmenlerinin puanları yüksektir.Gerekli nitelikleri de fazlasıyla sağlamaktadırlar.

Binlerce Kimya Öğretmeni yıllardır emek verdiği halde, sınavlardan yüksek puan aldığı halde,boş olan kadrolara atama yapılmamaktadır.Liselerde Kimya dersleri boş geçmekte veya “ücretli öğretmenlik”sistemi ile öğretmenler güvencesiz ve zor şartlar çalıştırılmaktadır.Bu olumsuz şartlar eğitimcilerin psikolojisini olumsuz etkilemektedir.

Çoğu okullarda da Kimya derslerine farklı branş öğretmenleri girmektedir. Kimya dersi farklı branşlardaki öğretmenlerle sürdürülemeyecek kadar hassas ve önemlidir.Kimya Öğretmeni alımları yıllardır çok az olmaktadır.Kimya Öğretmenlerine beş yılda verilen toplam kontenjandan daha fazlası,başka alanlara sadece bir yılda verilmektedir..En önemli konulardan biride okullardaki kimya saatinin yetersiz oluşudur kimya dersi yetersi olduğundan müfredat yetişmemektedir buda lys-ygs sınavlarına yansımaktadır bu durum öğrencileri dershaneye itmekte okulların eğitim kalitesini düşürmektedir konular üstünkörü geçildiğinden öğrencilerde olumsuz bir duygu oluşturmakta ve ezbere itmektedir kimya dersi ezber dersi değildir kimya dersi dershanede değil en iyi okulda öğrenilir. Genç,dinamik,bilişim çağının ihtiyaçlarına cevap verebilen,eğitimde teknolojiyi kullanabilen Kimya Öğretmenlerinin,ihtiyaç olmasına rağmen boş bekletilmesi vicdanları sızlatmaktadır.

Liselerdeki boş Kimya Öğretmenliği kadrolarına yeterli atama yapılmaması,genç Kimya Öğretmenlerini mağdur ettiği gibi,ülkemizin ve milletimizin geleceğine de zarar vermektedir.

Bizler kimya öğretmenleri olarak artık bu olumsuzluklara dur denilmesini istiyoruz.Yılların mağduriyeti giderilmesini ve kimya öğretmenliği kontenjanlarının arttırılmasını istiyoruz.

‘’KİMYAYA’’ HÜKMEDEN DÜNYAYA HÜKMEDER. 

Saygılarımızla atanamayan kimya öğretmenleri. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum