LYS Sonuçlarının Açıklanma Tarih ve Saati Belli Oldu!

LYS Sonuçlarının Açıklanma Tarih ve Saati Belli Oldu!

LYS Sonuçlarının Açıklanma Tarih ve Saati Belli Oldu!
11 Temmuz 2017 - 00:00

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 10 Haziran, 11 Haziran, 17 Haziran ve 18 Haziran tarihlerinde yapılan LYS için sonuç aşaması geldi çattı. Sonuçları bekleyen milyonlarca heyecanlı aday için ÖSYM'nin takviminde LYS sonuç açıklanma tarihi yer alıyor. ÖSYM'nin yayınladığı sonuç açıklama takvimine göre, 2017 LYS sonuçları 11 Temmuz 2017 Salı günü (yarın) açıklanacak. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte adaylar tercih işlemlerini yapmak içni bekleyişe geçecek.
 

2017 LYS sonuçları saat kaçta açıklanacak? (Ne zaman)


Üniversite eğitimine dört yıllık devam etmek isteyenlerin girdiği LYS sınav sonuçları ise 11 Temmuz (yarın) 2017 tarihinde açıklanacak. "LYS sonuçları saat kaçta açıklanacak?" diye soran adaylar için ise herhangi bir saat bilgisi yer almamakta ancak tahminlere göre öğle saatlerinde sınav sonuçları açıklanacak.

2017 LYS SONUÇLARININ AÇIKLANACAĞI SAYFA İÇİN TIKLAYIN...

LYS sınav sonucu öğrenme sayfası!

2017 LYS sonuç belgesi adaylara gönderilmeyecek. Adaylar, Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarını, TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin (https://sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden öğrenebilecek. Sonuçların açıklanması ile birlikte haberimizin detayından bağlantı aktif hale gelecek. Bu sayfa dışında hiç bir yerden 2017 LYS sınav sonuçları açıklanmayacak.


LYS tercihleri ne zaman başlayacak?


Sonuçların açıklanmasının ardından adaylar tercih aşamasına geçecek ve YGS/LYS puanlarına göre üniversite tercihlerini yapacak.

Adayların heyecanla beklediği LYS tercihleri ise 18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak. 26 Temmuz 2017 tarihinde sona erecek tercih süresi boyunca adaylar puanlarının yettiği üniversite programlarına tercih yapabilecekler.


LYS tercihi nasıl yapılır?


LYS tercihlerinin başlamasıyla birlikte yerleştirme işlemleri için tercih yapacak olan adayların, ilk olarak ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi'ne (AİS) giriş yapmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve Aday Şifresi ile sisteme giriş yapacak olan adaylar ardından tercih yapma ekranı üzerinden tercihlerini gerçekleştirecekler.


2017-YGS’de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar ön lisans programlarını, 2017-YGS/LYS'lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler.

Öte yandan, ÖSYM tarafından LYS tercihlerinin başladığı gün de bir tercih kılavuzu yayımlanacak. Adaylar bu tercih kılavuzu yardımıyla tercihlerini gerçekleştirebilecekler.

Lisans Yerleştirme Puanları nasıl kullanılacak?

2017 LYS’de 180 ve üzeri puan alan öğrenciler, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını ve ön lisans programlarını tercih edebileceklerdi.

ÖSYS Tercih kılavuzu nereden paylaşılacak?

Öğrencilerin heyecanla beklediği 2017 ÖSYS tercih kılavuzu’nun ÖSYM’nin resmi internet sitesi olan osym.gov.tr adresinden öğrenciler ile paylaşılması beklenmekte. Kılavuzun açıklanması ile birlikte isteyen kişiler ÖSYM’nin resmi internet sitesini ziyaret ederek, 2017 ÖSYS tercih kılavuzunu inceleyebilecekler

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum