MEB Tartışmalı TEOG Sorusu için Kararını Açıkladı!

MEB Tartışmalı TEOG Sorusu için Kararını Açıkladı!

MEB Tartışmalı TEOG Sorusu için Kararını Açıkladı!
03 Aralık 2016 - 22:41

TEOG sonrası, hatalı oldukları iddiasıyla dört dersten birer sorunun iptali için imza kampanyaları başlatılmıştı. Türkçe testindeki ‘unutmak’ ile ilgili soruyu değerlendiren MEB Komisyonu sorunun yanlış olmadığına karar verdi.

Geçtiğimiz 23-24 Kasım’da ortaokul 8’inci sınıflardaki 1 milyon 190 bin 826 öğrenciye uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ortak sınavlarının ardından hatalı soru iddiaları gündeme gelmişti. İngilizce, Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi ile matematikten birer sorunun hatalı olduğu veya konularının müfredatta bulunmadığı iddiasıyla iptalleri için imza kampanyası başlatılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı komisyonu ise Türkçe testi A kitapçığı birinci sorusu olan ‘Unutmak’ kelimesinin anlamıyla ilgili soruya gelen itirazları değerlendirdi. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, komisyon sorunun yanlış olmadığına karar verdi. Açıklamada şöyle denildi:

“Test maddesi 8’inci sınıf kazanımlarına ve müfredatına uygun hazırlanmıştır. 8’inci sınıf öğrencilerinin yanıtlayabileceği düzeyde olup bilimsel geçerlilik madde yapısı, dil ve anlatım yönünden doğru bir sorudur.”

Hürriyet

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum