Meb'de Açığa Alınan Öğretmenlerin Branşlara Göre Dağılımı

Meb'de Açığa Alınan Öğretmenlerin Branşlara Göre Dağılımı

Meb'de Açığa Alınan Öğretmenlerin Branşlara Göre Dağılımı
26 Temmuz 2016 - 11:51

Fethullahçı Paralel Terör Örgütü(FETÖ) ve Paralel Devlet Yapılanması(PDY) terörist örgütü bilindiği üzere TSK'nın içerisinde yuvalanmış ve geçtiğimiz günlerde darbe girişimine kalkışmıştı. Türk milletinin azmi ve devlet organlarının koordineli ve seri çalışması ile darbe girişimi bertaraf edilmişti.

 

Darbe girişiminin bertaraf edilmesinden sonra terör örgütü üyelerinin devletin içine sızdığı belirlenmiş ve bu kamu görevlileri hakkında açığa alma işlemi başlatılmıştı.  

 

Açığa alınan kamu görevlileri arasında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı görev yapan yaklaşık 43 bin öğretmen, yönetici, memur görünümlü terörist grup görevden el çektirilmişti. Bu terör örgütü üyelerinin asla affedilmeyeceği ve OHAL KHK'sı ile meslekten ihraç edilip tekrar mesleğe dönmesinin yolunun kapatılmasına kesin gözü ile bakılıyor. Ayrıca MEB'de önümüzdeki haftalarda açığa alınması planlanan binlerce öğretmen(!) var.

 

MEB'de toplamda meslekten ihraç edilen sözde öğretmen, memur, idareci, yönetici sayısının 100 bini aşacağı düşünülüyor.  Tüm bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı da Eylül ayında öğretmen ataması yapmaya karar verdi. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 20 binden fazla öğretmen atanacağını açıkladı. Bu sayının çok daha fazla üzerinde atama yapılacağı ve bakan Yılmaz'ın temkinli davranmak adına 20 binden fazla atama olacağı yönünde açıklama yaptığı düşünülüyor. NTV başta olmak üzere bazı sağlam kaynaklardan da edinilen bilgiye göre Eylül ayında 40 ila 60 bin arasında öğretmenin atamasının yapılması çok kuvvetli bir ihtimal.  Öte yandan atamalar yaklaşmışken atama bekleyen öğretmenlerin akıllarına gelen en önemli noktalardan biri de branş bazında ne kadar alım olacağı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan öğretmen sayısının(yaklaşık 920 bin) branşlara göre dağılımını siz okuyucularımız için araştırdık ve bulduk. Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere boşalan kadroları doldurmak adına atama yapacağını duyurdu. Yani kamuda örneğin 550 Türkçe Öğretmeni açığa alındıysa 550 Türkçe öğretmeni atanacak veya bu sayıya çok yakın bir atama yapılacak. Bunun sinyali de alındı.  Bilindiği üzere açığa alınan öğretmen sayısı 50 bine yaklaştı. Biz de 50 bin öğretmenin açığa alındığını varsayarak aşağıda yer alan MEB'in branşlara göre öğretmen dağılımı listesinin altına 50 bin açığa alma durumunda hangi branştan yaklaşık ne kadar norm açığı oluşacağını hesapladık. İşte elde edilen veriler:

 

MEB'DEKİ ÖĞRETMENLERİN BRANŞLARA GÖRE DAĞILIMI NEDİR?(Yaklaşık Olarak)

Sınıf Öğretmenliği %32

İngilizce Öğretmenliği %10

Okul Öncesi Öğretmenliği %7

Türkçe Öğretmenliği %6

İlköğretim Matematik Öğretmenliği %5

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği %5

Fen Bilimleri/Fen Bilgisi Öğretmenliği %4

Beden Eğitimi Öğretmenliği %3

Matematik(Lise) Öğretmenliği %3

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği %2.5

Rehber Öğretmen %2.5

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği %2

Diğer %18

*Yukarıda yazılı olmayan branşların MEB içindeki payı %1.5'ten küçüktür.

 

BRANŞLARA GÖRE ORTALAMA AÇIĞA ALINAN SAYI NE OLUR?(Yaklaşık Olarak)

(TOPLAM 50 BİN OLDUĞU KABUL EDİLİRSE)

Sınıf Öğretmenliği      16.000

İngilizce Öğretmenliği   5.000

Okul Öncesi Öğretmenliği 3.500

Türkçe Öğretmenliği      3.000

İlköğretim Matematik Öğretmenliği   2.500

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği 2.500

Fen Bilimleri/Fen Bilgisi Öğretmenliği 2.000

Beden Eğitimi Öğretmenliği 1.500

Matematik(Lise) Öğretmenliği 1.500

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 1.250

Rehber Öğretmen 1.250

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği 1.000

Diğer 9.000 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • düz
    3 yıl önce
    öyle şey mi olur ya atmışsınız işkembeden haber düz mantıkla hesap yapmışsınız ben de haber diye okuyacaktım