MEB'de Görevden Atılacak Öğretmen Sayısı Belli Oldu!

MEB'de Görevden Atılacak Öğretmen Sayısı Belli Oldu!

MEB'de Görevden Atılacak Öğretmen Sayısı Belli Oldu!
27 Ağustos 2016 - 13:42

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan FETÖ soruşturmalarından sonra 80.000 civarı memur açığa alınmıştı. Bunlardan yaklaşık 40.000 kadar Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapıyordu. Yapılan soruşturmalarda önemli bir yol kat edildi ve bu sayı son çalışmalarla birlikte 43.000 e ulaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı, açığa aldınan öğretmenleri, il çapında oluşturulan komisyonlarla detaylı bir soruşturmadan geçirmeye devam ediyor.

Yapılan çalışmalardan sonra görevine son verilecek öğretmen sayısı da netleşmeye başladı.

Açığa almalarda bakılan kriterler arasında Aktif-Eğitim-Sen üyesi olması, Bank Asya’da aktif hesabının bulunması ve örgüt üyelerinin haberleşmede kullandığı Bylock, Tango, Telegram ve Eagle tespit edilmesi bulunuyor.

Açığa alınan öğretmenlerden yaklaşık 28 bini ihraç edilecek. 15 bini görevine iade edilecek. Görevine dönen 15 bin personelin soruşturmasını ise Yüksek Disiplin Kurulu devam ettirecek.

YÖNETİCİ OLAMAYACAKLAR

Bu aşamada da meslekten atmalar olacak. Ancak FETÖ ile geçmişte bağlantısı bulunan ve 17-25 Aralık’tan sonra ilişkisini sonlandırdığı tespit edilen personele maaş kesme ve kademe ilerleme cezası verilecek. Bu kişilerin müdür ya da il ve ilçelerde yönetici olması engellenecek. İhraç edilecek 28 bin personel, kanun hükmünde kararname (KHK) ile duyurulacak.

ÇALIŞMA İZİNLERİ İADE EDİLEBİLECEK

FETÖ’den alınan özel okullarda görev yapan 27 bin 800’e yakın öğretmenin çalışma izinleri de iptal edilmişti. MEB, söz konusu öğretmenlerle ilgili de çalışmalarına devam ediyor. Bu öğretmenlerin arasında FETÖ ile bağlantısı olmayan, okullarda sadece atanamadığı için çalışan ve okullar kayyuma devredildikten sonra göreve devam edenlerin çalışma izni tekrar verilecek. Kamuya atanabilecek ve özel okullarda çalışabilecekler.

LÜTFİ ERDOĞAN / GAZETE HABERTÜRK

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum