Meslek Lisesi Memleket Meselesi!

Meslek Lisesi Memleket Meselesi!
31 Ağustos 2016 - 22:44

Sanayisi olmayan üretmeyen toplumlar zamanla çöküş yaşamaya mahkumdur. Meslek lisesi demek memleket meselesi demektir. Bizler Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Öğretmenliği mezunlarıyız. Ülkemizin yarınlarının bizlerle birlikte inşa edilebileceği biliyoruz. Bizler bu bilinçle yetişen öğretmenleriz. Ülkemiz ne yazık ki çok acı süreçlerden geçmiş ve 28 Şubatla birlikte mesleki eğitime büyük bir darbe vurulmuştur. Piyasada vasıfsız diye tabir edilen işsizler ordusu oluşturulmuştur. Ne yazık ki gelinen bu süreçte halen meslek liselerine gereken değerin verilmediğini müşahede etmekteyiz.

2002-2015 yılları arasında toplam 451513 öğretmen ataması yapılmış, bunlardan ise sadece 1278 tanesi Elektrik Öğretmeni olmuştur. Oransal olarak %0.28 gibi bir orana tekamül eder. Nitekim açıklanan 2016 Ağustos Sözleşmeli alımında Teknik öğretmenlere yine gereken değer verilmemiştir. Kendi branşımızda sadece 25 kişi alınacağı duyurulmuştur. Diğer bir çok teknik branşın hali içler acısıdır.1 kişi. Yanlış duymadınız sadece 1 kişi.
Fetö terör örgütünün olduğu saptanan 1000 üzerinde okul dönüştürülerek devlet okulu haline getirilmiştir. Yine üzülerek müşahede ediyoruz ki bu okulların bir çoğu İmam Hatip okullarına çevrilmektedir. Ülkemizin hoca, vaiz, imama ihtiyacı olduğu kadar Teknik açıdan güçlü, üreten bir  nesile de ihtiyacı vardır. Teknik ve bilimin olmadığı hiçbir toplum ilerleyemez, gerilemeye mahkumdur.

Meslek liselerinin sadece İmam Hatip okulları olarak görülmesinden vazgeçilmeli, biz teknik bölümlere gereken değer verilmelidir. Verilecek 20-50 kadro ile bu ülkenin geleceği olacak donanımlı öğrenciler yetiştirilemez. Bu durumda öğrenciler ücretli Öğretmenlere mahkum edilmek zorunda kalacaktır. Hiç bir ücretli Öğretmenin, 7 sene boyunca bu işin eğitimini almış bir Teknik Öğretmenin vereceği eğitimi veremeyeceği aşikardır.

Saygılarımla

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • şennur
  3 yıl önce
  Teknik öğretmen bir ülke 'nin en çok ihtiyaç duyduğu hem özel sektörde hem de kamuda ihtiyaç duyulan alanlarda personel yetiştirecek kadar donanımlı öğretmen demektir.Fakat maalesef Türkiye'de Eğitim sorunu çözülmediği sürece Teknik Öğretmenler de hiçbir zaman hak ettiği yere gelemeyecektir.
 • muhammet a
  3 yıl önce
  ülkenin çok önemli bir konusunu gündeme taşıdığınız için teşekkürler. üreten bir Türkiye için meslek lisesi memleket meselesi .