O Ülkede Dersler Tamamen Kaldırılıyor!

Her zaman özendiğimiz ve örnek aldığımız ülkede dersler tamamen kaldırılıyor.

O Ülkede Dersler Tamamen Kaldırılıyor!
11 Kasım 2016 - 22:27

Dünyada en iyi eğitim sistemine sahip olduğu iddia edilen Finlandiya'da eğitimciler gündeme bomba gibi düşen bir kararı uygulamaya karar verdiler. Finlandiyalı yetkililer dersleri müfredattan tamamen kaldırma fikrinde birleşti. Matematik, Fizik, edebiyat, tarih ve coğrafya gibi dersler artık müfredatta yer almayacak.

Helsinki Eğitim Bölümü Başkanı Marjo Kyllonen bu değişimi "1900'lerde uygulanan eğitim yöntemleri bir zamanlar faydalıydı. Ancak artık öğrencilerin ihtiyaçları farklı." şeklinde konuştu.
 
Eski Moda yöntemler yerine öğrenciler, olaylar ve fenomenleri disiplinlerarası bir formatta öğrenecekler. Öğneğin İkinci Dünya Savaşı tarihsel, coğrafi ve matematiksel bakış açısıyla incelenecek. "Kafede Çalışmak" gibi ilginç bir ders ile öğrenciler İngiliz dilini, ekonomiyi ve iletişim becerilerini öğrenecekler.
 


Sistem ilk olarak 16 yaşındaki son sınıf öğrencilerine sunulacak. Öğrenciler yetenekleri ve gelecekte yapmak istediklerini de göz önünde bulundurarak öğrenmek istedikleri konuları seçecekler. Bu şekilde öğrenciler, "Bu dersi neden alıyorum?" diye sormadan derslerini alacaklar.
 
Geleneksel öğrenci-öğretmen ilişkisi de bu sistemle değişecek. Öğrenciler sıralarında oturup öğretmenlerinin onlara soru sormasını beklemeyecek. Bunun yerine, problemleri oluşturdukları küçük gruplarda tartışacaklar.
 
Kollektif çalışmayı öğreten Finlandiya'nın yeni eğitim sistemi ile öğretmenlere büyük bir iş yüklenecek. Bu nedenle öğretmenlerin maaşlarında da artışlar olacak.
 
Değişimin 2020'ye kadar tamamlanması bekleniyor.

 
Duygu Bay

 
Milliyet


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum