Okullarda Yeni Yasaklar!!!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni uygulamaları...

Okullarda Yeni Yasaklar!!!
23 Ağustos 2015 - 21:31

Milli Eğitim Bakanlığı, sağlıklı okul kantini uygulamasında, kola v.b. gazlı içeceklerin ardından çikolata, kek, şeker, dondurma ve benzeri yiyeceklerin de satışını yasaklamaya hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın obezitenin okul çağındaki çocuklarda çok sık görülmeye başladığı uyarısı sonrası MEB okullardaki kantinler için yeni düzenlemeye hazırlanıyor. Yasak kapsamına kızartmalar, cipsler, gevrek çerezler ile tüm çikolata türleri, gofretler, şeker ve şekerleme türleri de dahil edilecek. Şeker ve şekerleme türleri jöle şekerleme, sert şekerlemeler, yumuşak şeker, dolgulu-dolgusuz, kaplamalı, draje, tüm lolipopları da kapsıyor. Kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar da okul kantinlerinde yer almayacak.

Peki kantinde ne satılabilecek?

İşte okul kantininde satışına izin verilecek yiyecek ve içecekler: meyveler, mevsimine uygun çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar, kuru meyveler, tuzsu ve kabuksuz kuruyemişler, şeker ve tatlandırıcı eklenmemiş içme suyu, süt, taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, yoğurt, ayran, peynir, günlük haşlanmış yumurta, çeşnili ekmekler, doğal mineralli su, şekersiz sakızlar.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum