Okulun İlk Günü Öğrencilerin Sizi Sevmesinin 6 Yolu

Okulun İlk Günü Öğrencilerin Sizi Sevmesi için 6 Yol!

Okulun İlk Günü Öğrencilerin Sizi Sevmesinin 6 Yolu
19 Ağustos 2016 - 20:12 - Güncelleme: 19 Ağustos 2016 - 20:53

1- Tüm öğrencilerin isimlerini öğrenin. (Evet, 150 öğrenciniz olsa bile)

Kabul ediyoruz, bu kolay bişey değil, fakat bu okulun ilk günü yapabileceğiniz en iyi şeylerden bir tanesi. Öğrencilerin bir çoğu sınıfta kendilerini görünmez hisseder ve gizlenirler. İlk günden onlara isimleriyle hitap ederek onların ne kadar önemli olduğunu hissettirin.

İsim oyunları oynayın, sorular sorun, isimlerini tekrarlayın, onlara hitap ettikçe not alabilirsiniz. Ne kadar sürerse sürsün, isimlerin tamamını öğrenin. 

2- Gülümseyin.

Öğrencilerin bana defalarca "Öğretmenim, hiç gülümsemiyorsunuz" dediklerini hatırlıyorum. Berbat günler... Neyse ki gülmeyi öğrendim. Ben gülümsediğimde, öğrenciler de bana gülümsüyordu.. böyle devam ettikçe beni ve sınıflarını sevmeye başladıklarını hissettim ve eğlenceli bir sınıf ortamı oluştu.

3- Öğrencilere nelerden nefret ettiklerini sorun.

Öğrencilere söz vererek nelerden nefret ettiklerini sorun.(bu isimleri tekrar etmenizi de sağlayacak). Bir çok öğretmen öğrencilerinden sevdikleri şeyleri, yaz tatilinde ne yaptıklarını veya kendilerini tanıtan birşeyler yazmalarını isterler. Siz bunu tersine çevirin. Öğrencilerden nefret ettikleri şeyleri söylemelerini veya yazmalarını isteyin. Onlara ne söylerlerse söylesinler kızmayacağınızı da belirtin. Böylece sınıfta güven ortamı oluşacak ve size güveneceklerdir. Güven, sevgiye giden yolda ilk basamaktır.

4- Müfredatı Unutun

Okulun ilk günü müfredata uymazsanız ne olabilir ki? Belki birkaç öğrenci size ders programını sorabilir. Onlara "şu na bunu merak etmeyin, eğlenmemize bakalım" diyebilirsiniz. Öğrencilerin bu cümle karşısındaki bakışlarını hayal edin.

5- Onları Güldürün

Gülümsemenin bir felakete dönüştüğü bazı sınıflar vardır. Bu tabii ki eğlenceli ve hoşa giden bir şey değildir. Öğrenmenin, bilgi birikimi kadar eğlence olduğunu da unutmayın.

Okulun ilk günü öğrencileri güldürmekten daha değerli bir an yoktur. Komik bir tişort giyebilir ve aptalca espriler yapabilirsiniz. Onları güldürün çünkü bu ilk günkü gülücük geri kalan tüm yılın harika geçmesine vesile olabilir.

6- Onlara İlham Vereceğinizi Vaat Edin

Okulun ilk gününü içten bir vaatle sonlandırın. (Tabii bu sözünüzü tutmalısınız). Örnek olarak; "Bugün merak ve ilham dolu bir yolculuğa başlıyoruz. Eğer siz elinizden gelenin en iyisini yapmaya söz verirseniz, ben de size yol göstereceğime söz veriyorum" diyebilirsiniz.

Çocukluğunuzu düşünün. Çok sevdiğiniz en az bir tane öğretmeniniz olmuştur. Onu sevdiğinizi öğretmeninize değil ama arkadaşlarınıza ve ailenize söylemişsinizdir. Mutlaka, size yol gösteren ve sizi meraklandıran bir öğretmeninizle muhteşem bir gün geçirmişsinizdir. 

Bugüne kadar insanlara bir öğretmninizi çok sevdiğinizi anlattınız.

Beki bir gün, doğru şeyleri yaparsanız, bir öğrenci (umarız ki bir çok öğrenci) birilerine sizi çok sevdiğini anlatacaktır.

Ve bu yolculuk, okulun ilk günü başlar...

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum