Osmanlı Eğitim Sen

TÜRKİYE’deki eğitim kurumlarında aktif faaliyette olan 37 eğitim sendikasına bir yenisi daha eklendi.

Osmanlı Eğitim Sen
02 Ocak 2016 - 19:48

1 milyon 115 bin 703 eğitim çalışanının üye olduğu eğitim sendikalarının 38’incisi Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) onayıyla önceki gün resmen faaliyetlerine başladı. Bakanlık, Osmanlı Eğitim Çalışanları Sendikası’nın (Osmanlı Eğitim Sen) kuruluşunu, 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve taşra teşkilatına ilan etti. 
 
İlk Osmanlı sendikası 
 
Genel merkezi Erzurum’da olan sendikayı Palandöken Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli Mehmet Emin Karadaş ve 27 arkadaşı kurdu. Şimdilik, 150 üyesi olan sendika yıl sonuna kadar 100 bin üye sayısına ulaşmayı hedefliyor. Eğitim sektöründe faaliyet gösteren diğer sendikalardan farklı olarak, ‘Osmanlı’ gibi bir ad üzerine kurulu ilk sendika ve eğitim sendikası olma özelliği taşıyor. 
 
Osmanlı Eğitim Sen Genel Başkanı Mehmet Emin Karadaş, ‘Biz, bağımsız olarak hiçbir siyasi arenada yer almayacağız” dedi. Başkan Karadaş sözlerini, “Globalleşen dünyada, böyle bir sendikaya ihtiyaç duyduk. Mevcut sendikaların, haklarımızı savunmada yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Eğitim alanında faaliyette olan sendikalar, siyaseten belli kesimleri temsil ediyor. Eğitimci üyelerimizin, haklarını siyasi görüşe bağlı olmadan tarafsız savunacağız” diye sürdürdü. 
 
Adımıza tepki var 
 
Sendikanın Osmanlı Sen olan adının Osmanlı Ocakları’nı çağrıştırmasından kendisi de şikayetçi olan Başkan Karadaş şöyle konuştu, “Osmanlı, adını vermemezin özel bir nedeni yok. Arkadaşlarla ortak kararımız. Devlet memurlarının, siyaset yapması zaten yasak. Sendikalar, bağımlı oldukları zaman üyelerinin hakkını savunamıyorlar. Bizim de, Osmanlı Ocakları’yla hiçbir bağımız yok. Adımızı tepkiyle de, sevinçle de karşılayanlar oldu. Biz onları, onlar da bizi tanımıyor. Siyasi bir ideolojimiz yok. Kurucuların ortak kararıyla bu ismi verdik. Balıkesir, Adana, Erzurum, Kocaeli’nden şimdilik 150 üyemiz var. Hedefimiz, önümüzdeki 1 yıl içerisinde 100 bin üyeye ulaşmayı hedefliyoruz.”
 
38 SENDiKADA 1.1 MiLYON ÜYE
 
EĞITIMDE son verilere göre 38 sendika faal olarak çalışıyor. 1 milyon 115 bin 703 eğitim çalışanı sendika üyesi. Eğitim Bir Sen 340 bin 367 kişiyle en çok üyeye sahip sendika. Onu sırasıyla 220 bin 41 üyeyle Türk Eğitim Sen, 127 bin 214 üyeyle Eğitim Sen, 45 bin 157 üyeyle Eğitim İş ve 23 bin 700 üyeyle Aktif Eğitim Sen izliyor.
 
Eğitimin yeni sendikası Osmanlı-Sen Mehmet Emin Karadaş 
 
[email protected]üzyil.com Selvi ÇELİK


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum