Rus üniversiteler Türkiye ile ilişkileri kesiyor

Rusya'daki 44 üniversite ve yüksek eğitim kurumunun büyük bir bölümü, Türkiye ile akademik ilişkileri dondurdu.

Rus üniversiteler Türkiye ile ilişkileri kesiyor
02 Aralık 2015 - 11:04

Eğitim ve Bilim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye'deki eğitim kurumları ile işbirliği olan 44 Rus yükseköğretim kurumunun büyük bölümü, Türkiye'deki partnerlerine işbirliği anlaşmalarını tek taraflı olarak iptal ettiklerini veya askıya aldıklarını bildirdiler" dendi.

Akademik değişim programları çerçevesinde Türkiye'de bulunan Rus öğrenciler de geri çekiliyor.

Bu öğrencilerin sayısının 100'den az olduğu tahmin ediliyor.

'Türk öğrencileri koruyun'

Açıklamada Rusya'da eğitim gören 1000'den fazla Türk üniversite öğrencisinin ise bu karardan etkilenmeyeceği de bildirildi.

Rusya Eğitim ve Bilim Bakanı Dmitri Livanov, "Bütün üniversitelere Türk öğrencilerin provokasyonlardan korunması için her türlü önlemi alma talimatı verdik" dedi.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler, 24 Kasım tarihinde Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden bir Rus uçağını düşürmesi ardından bozuldu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • NECMETTİN YILMAZ
  4 yıl önce
  RUSLAR; BİZİM, ÇOOK ESKİ KOMŞULARIMIZ. O KADAR ÇOK KAVGALARIMIZ OLMUŞ Kİ, BİR TÜRLÜ, TAM DÜŞMAN OLAMAMIŞIZ ! BEN, RUS KOMŞULARIMIZI SEVİYORUM !!! O.K. !
 • NECMETTİN YILMAZ
  4 yıl önce
  TEŞEKKÜRLER SAYIN DİMTRİ LİVANOV... TÜRK ve RUS HALKLARI; ARTIK DOST OLMALI, DOST OLMALI, DOST OLMALI...HER TÜRK AİLE İLE BİR RUS AİLE KARDEŞ AİLE İLAN EDİLMELİ !!!
 • NECMETTİN YILMAZ
  4 yıl önce
  KUZEY KOMŞUMUZLA YAŞANAN BU OLUMSUZLUK YÜZÜNDEN ÜZÜNTÜLÜYÜZ. ŞAVAŞLARDAN, KAVGALARDAN; İNSANLIK TARİHİNİN BAŞLANGICINDAN BERİ, HUZUR BULAN OLMUŞ MUDUR? DOSTLUK GİBİ VAR MI... BÜTÜN İNSANLIK EL ELE VERMELİ. SON BULMALI ARTIK KAVGALAR...