Suriyeli Öğretmenlerin Eğitimi Başladı!

MEB ve UNICEF işbirliğinde Suriyeli öğretmenlerin pedagojik bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi için düzenlenen program kapsamında Konya´da 257 öğretmenin eğitimi başladı.

Suriyeli Öğretmenlerin Eğitimi Başladı!
08 Ağustos 2016 - 21:27

MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, bir otelde gerçekleştirilen açılış töreninde, çok sayıda Suriyeli öğretmenin ülkelerindeki ortamdan dolayı Türkiye´ye sığındığını dile getirdi. 

 

Demirci, şunları söyledi: "Bu sorun şu an itibarıyla özellikle Suriye coğrafyasında en yüksek seviyede. En kısa süre içerisinde inşallah Suriye´de huzur olur ve Halep´in sokaklarında insanların neşeli görüntüleri hayata geçer. Bugün Türkiye´de bir gerçekliği yaşamak durumundayız. Geleceğin Suriyesinin inşası hususunda bugünleri fırsat bilmeliyiz. Bu fırsatı da eğitimle, bilgiyle ve irfanla oluşturmalıyız."

 

"Suriyeli mültecilerin yüzde 50´si eğitim çağında"

 

Türkiye'ye sığınan 3 milyon Suriyeliden 995.000 kişinin okul çağında olduğunu söyleyen Demirci, şu açıklamalarda bulundu: "360 bin çocuk ise 0-4 yaş aralığında. Yani 3 milyon nüfusun yaklaşık yüzde 50´si eğitim çağında. Şu anda geçici eğitim merkezleri marifetiyle eğitime aldığımız öğrenci sayısı 260 bin civarında. Yaklaşık 75 bin çocuğumuz ise Türkiye eğitim sistemine katılmak istedi, biz de kapılarımızı açtık. Toplamda 330 bin civarında Suriyeli çocuğumuz eğitimin içinde. 995 bin öğrenci içerisinde 330 bin sayısı bizim açımızdan, başımızı iki elimizin arasına alıp, derin düşünüp, ´Ne yapmalıyız?´ sorusunu sormamız gereken bir olay. Bu yönüyle en kısa süre içerisinde çocuklarımızı nitelikli eğitim imkânlarıyla buluşturmamız gerekiyor."

 

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin de Suriyeli öğretmenlerin Konya´da iki hafta süresince farklı üniversitelerden gelen öğretim üyelerinin önderliğinde eğitim alacağını söyledi. Kursun bitiminde öğretmenlerin geldikleri illere dönerek Suriyeli çocukların eğitiminde görev alacaklarını belirten Aktekin, "Amacımız, Suriyeli öğretmenlerin verdiği eğitimin niteliğini artırmak. Öğretmenlik mesleğine giriş, öğretim yöntem ve teknikleri, ölçme değerlendirme, sınıf yönetimi ile eğitim psikolojisi ve rehberlik başlıklarında eğitimler verilecek. Eğitimlerin bütçesi UNICEF tarafından karşılanıyor. Toplam 514 öğretmen kurs görecek." diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum