Üniversite Ek Yerleştirme Ne Zaman Başlayacak?

Üniversite Ek Yerleştirme Ne Zaman Başlayacak?
21 Ağustos 2016 - 16:53

Üniversite Ek Yerleştirme Ne Zaman Başlayacak?

 

Milyonlarca üniversite adayının beklediği üniversite sonuçları açıklandı. Peki ek yerleştirme ne zaman yapılacak? Üniversite ek yerleştirme ücretleri ne kadar? Yazımızda tüm detayları bulacaksınız.

 

Merkezi yerleştirmede boş kalan ve yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması sebebiyle boş kalan yükseköğretim/Lisans programlarının kontenjanlarına, 2016-2017 ÖSYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır.

 

Adaylar, 2016-2017 ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini, 26-30 Ağustos 2016 tarihleri arasında internet üzerinden bireysel olarak kendi şifreleri ile birlikte kendileri yapacaklardır. Başvuru merkezlerinden veya ÖSYM Sınav Merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır.Başvurular sadece elektronik ortamda alınacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilmek istenen Tercih Formları işleme alınmayacaktır.

 

4 YILLIK BÖLÜMLER VE TABAN PUANLARI BAŞARI SIRALAMASI

 

Üniversiteye hazırlık yapanlar için hedeflediği 4 yıllık bölümlerin puanları ile başarı sıralamaları analizi hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda verdiğimiz linklerden takip edebilirsiniz. Türkiye’nin her tarafında bulunan tüm lisans yani 4 yıllık bölümlerin taban puanları ile bunlara ait başarı sıralaması yorumları ile birlikte sizler için hazırladık.

 

ÖSYM 2016 2017 Üniversite Taban ve Tavan Puanları İçin Tıklayın

 

ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME ÜCRETLERİ NE KADAR?

Ek yerleştirme için tercih ücreti 15,00 TL olacaktır. Tercih işleminden önce bu ücretin yatırılmış olması gerekmektedir. Adaylar ek yerleştirme tercih ücretini, T.C. Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı, T. Halk Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı, Akbank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı Türk Ekonomi Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı, DenizBank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı veya Tüm PTT İş Yerleri aracılığıyla yatırabileceklerdir. Ek Yerleştirme tercih ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

 

2016-ÖSYS Ek Yerleştirmeye ilişkin bilgiler,

 

2016-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır. Adaylar, 2016-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Ek yerleştirme için başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Kılavuz basılı olarak dağıtılmayacağından adayların ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri yararlarına olacaktır. Ek yerleştirme işlemleri, 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

 

BOŞ KALAN 2 YILLIK VE 4 YILLIK BÖLÜMLERİN KADROLARI NELERDİR?

 

Boş kalan 2 yıllık meslek yüksek okullarının ve Lisans eğitimlerinin yerleştirme yapılmayan bölümleri ve kesin kayıt esnasında boş kalan bölümler için aşağıdaki linkleri kullanarak öğrenebilirsiniz.

4 Yıllık ( Lisans ) Bölümlere Göre Üniversitelerin Taban Puanları İçin Buraya Tıklayın

2 Yıllık (Ön Lisans) Bölümlere Göre Üniversitelerin Taban Puanları İçin Buraya Tıklayın

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum